Rod Benoni

Informace pro podnikatele | Turistika a informace pro turisty | Zdraví, fitness, nemoci | Živá i neživá příroda | Historie, dějiny a dějepis | Antikvariát a bazar

Redakční služby, psaní textů na zakázku | Redakční blog ToSiPiš.cz | Kontakt | Nakladatelství NZB


Všechna práva vyhrazena © abcRedakce.cz | Rešerše, tvorba obsahu, publikování, propagace

Divadelní režisér a herec

František Benoni (1896–1971)

Narozen: 1896 v Chrudimi


Zemřel: 21. 6. 1971 v Ostravě


Divadelní aktivity: U divadla začínal roku 1912. V roce 1921 přišel do Hranic na Moravě, kde vstoupil do Dramatického odboru Sokola. Jeho premiérou před hranickým obecenstvem byla roku 1922 herecká úloha ve hře O hvězdném šohajovi. V následujícím roce prvně režíroval a sice Davisovy Katakomby.


Později režíroval i desítky dalších amatérských představení. Například: Markýz Géro, Emigrant, Exulanti, Psohlavci, Loupežník, Velikáš, Právo na hřích, Medvědí tanec a další. V mnoha těchto představeních také hrál. Na svém hranickém kontě měl František Benoni v průběhu následujících 20 let přes padesát režií, desítky postav a na dvě stě představení.


V roce 1942 patřil k hlavním zakladatelům Beskydského divadla, kde působil především jako režisér. V roce 1947 přešel do Státního divadla v Ostravě, kde působil až do roku 1964. I po odchodu do důchodu však hostoval v Divadle Jiřího Myrona a v Divadle Petra Bezruče. Ke spolupráci s ochotníky či k hostování získal brněnského Rudolfa Waltra, režiséra Oldřicha Stibora, Josefa Tomana a dokonce i slavného Jaroslava Kvapila.


Činnost Františka Benoniho výrazně ovlivnila práci sokolských ochotníků. Byl přísný ve výběru repertoáru, neuváděl hry pochybné úrovně. Za jeho éry se provádělo školení členů souboru, vyžadoval kázeň, často spojenou s osobními oběťmi, prosazoval nové metody jevištní práce.


Filmografie: Portáši (1947), Pole neorané (1953)

Upozornění:


Většina informací na této stránce pochází z veřejně dostupných zdrojů. Pokud je chcete doplnit, kontaktujte nás prosím.

Zpět na rozcestník

Sponzoři projektu

Jak ušetřit na provozu auta

Motorová aditiva Flashlube
šetří náklady na provoz automobilu

Dovolená Česká Kanada a Slavonice - ubytování

Levná a příjemná dovolená
Romantické Slavonice a Česká Kanada